RSS
poniedziałek, 17 grudnia 2007
Przedwigilijne zaklęcia przez lud pogodniański stosowane


Do Strugi, pogodniańskiej bogini tkliwości - o nasłanie kochanka
szu szu szu szu
kompot z suszu
gruszka-stróżka
śliwka-tkliwka

Do Żmijtorna, boga odwrotności, o zesłanie na wroga nieszczęścia
Jabłko goździk wanilija
szyja żmii niech mi sprzyja

Do Cytaty, opiekunki sepleniących
Cyt cynamon
cytat cwał
obyś mowił
jakeś chciał

Do Jatymy, bogini zaimków, o poprawę relacji rodzinnych
zasiej w ziemię
lniane siemię
w dwie niedziele
się rozściele
się mię lniane
niespodzianeponiedziałek, 10 grudnia 2007
wojna i spokój
W Bocznej Uliczce spokój nareszcie. Wiatr nie szarpie już drzew ni nerwów. Nienapisane listy do przyjaciół zmieniają się to w liście, to w lisy. Certyfikaty stwierdzające zdolność zwijają się w papierowe kulki. Kulki zaczynają ćwierkać. Każdy ćwierk zamienia się w piórko bielsze nad śnieg. Stado wzbija się w górę, po czym osiada na brzózce, na której od tygodni, w pozie odynicznej, wisi kot.

Niektórzy badacze gotowi są dowodzić, że to Davidiusz dynda na gałęzi. Hipotezę tę potwierdzać ma wyryty na pniu brzózki napis - tak stary jednak, że nieczytelny. Zwolennicy opcji Davidiuszowskiej dopatrują się w nim starej sentencji: Davide et impera. Ekspertyzy kryminologiczne wykazały, iż napis wyryty był finką, co wskazywałoby na związki z runami Kalevali, tak przecież istotnymi w życiorysach Davidiusza.

Powstaly jednak równie znakomite rozprawy jednoznacznie opowiadające się po stronie kota. Ich autorzy przyjmują, iż wiszące na gałęzi brzózki ciałko to nic innego jak przykład wahadła Foucaulta, w narzeczu pogodniańskim: fukota. Centralny morfem nie pozostawia ich zdaniem wątpliwości co do tego, kto wisi w Bocznej najciemniejszym kącie.

Spór naukowy huczy na łamach księgi leżącej na ławeczce pod miodną lampą. Strony przewraca Boreasz, ten sam, który unosił słynny kilt. Szczęk oręża miesza się z melodią Marcelianki, śpiewanej przez zahipnotyzowany lud pogodniański ku pokrzepieniu serc. A ku pokrzepieniu ciał wojowników bulgocze w rondlu potrawka z kury.